Skip Navigation Links
جستجو
جستجو:منوی اصلی
نمایش گالری تصاویر

گالری تصاویر
Skip Navigation Linksصفحه اصلی :
تعداد نمایش: 416

فارسی » نمودار سازمانی و تشکیلات اداری » اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات هواشناسی » معرفی اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات » معرفی اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات

معرفی اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات

امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (Information & Communication Technology) تحولات گسترده‌ای را در عرصه‌های مختلف به دنبال داشته و تاثیر آن بر جوامع بشری در زمینه اطلاعات و ارتباطات مهم و انکار ناپذیر می‌باشد. در این راستا نیز اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات با توجه به گسترش سریع تکنولوژی‌های اطلاعاتی و ارتباطی از سویی و نیز نقش حیاتی داده و اطلاعات هواشناسی در تولید محصولات و سرویس‌های این سازمان از سویی دیگر تشکیل شده است.
 
شرح وظایف اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات

 این اداره بطور کلی عهده دار وظیفه توسعه و عملیات در زمینه سیستم های مخابراتی، مدیریت داده در قالب سیستم های اطلاعاتی، تولید محصول و اطلاع رسانی بموقع و پشتیبانی عمومی از سیستم ها از دیدگاه عمومی و امنیتی می‌باشد. بخش‌های مختلف اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات بصورت زیر است:

 1. گروه ارتباطات هواشناسی
 بخش ارتباطات اداره کل هواشناسی استان قم که یکی از گروههای زیرمجموعه اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات می باشد، که با هدف برقراری ارتباطات و ایجاد سرویس های متنوع در راستای اهداف سازمان هواشناسی کشور (IRIMO) و سازمان جهانی هواشناسی (WMO) به وظایف خود عمل می‌نماید. تبادل داده‌های هواشناسی مابین ایستگاه‌های هواشناسی با مرکز استان و ارسال صحیح این داده‌ها به سازمان هواشناسی کشور، اصلی ترین وظیفه ای است که برعهده این بخش گزارده شده است. انواع بسترهای ارتباطی در سطح استان:

  
(VPN)فیبر نوری PTMP
  VSAT
  Internet
  MPLS
 اینترانت استانی
 Wireless
 External leased line

 2. گروه امنیت و مدیریت شبکه
 با توجه به اهمیت IT در دنیا و وابستگی روند رشد و توسعه به استفاده از این تکنولوژی، بایستی سمت و سوی سیاستگذاری های کلان به جهت ایجاد بسترهای مورد نیاز و ارائه خدمات الکترونیکی پایه گذاری شوند. گروه پشتیبانی و امنیت سیستم‌های رایانه‌ای قادر است هرگونه اخلال در ارائه سرویس‌ها را در اسرع وقت بدون وقفه مرتفع نماید. با بهبود امن سازی ساختارها زمینه برای اطلاع رسانی در حوزه آب و هوایی استان و سایر اطلاعات جوی به عموم کیفیت بالایی خواهد یافت. ازجمله خدمات قابل ارائه به عموم در زمینه اطلاع رسانی آب و هوایی استان، راه اندازی سامانه هواگو (تلفن 134) و تارنمای اداره کل می‌باشد. مهم ترین وظیفه گروه نگهداری و امنیت سیستم‌های رایانه‌ای، برقراری امنیت شبکه، نگهداری، پشتیبانی، تامین امنیت و بروز رسانی کلیه سیستم‌های IT و اطلاع رسانی می‌باشد.

 3. گروه آمار و کنترل داده‌های هواشناسی
 جهان امروز به سرعت در حال تبدیل شدن به یک جامعه بزرگ اطلاعاتی است که در آن مفهوم میزان برتری بر اساس میزان اطلاعات، شکل تازه‌ای به باورها و ارزش‌های بشری داده است. از سوی دیگر نقش داده در هواشناسی چنان حیاتی است که شاید بتوان گفت که بدون داده‌های جوی انجام هرگونه فعالیتی در زمینه هواشناسی منتفی خواهد بود به همین علت جمع آوری و پردازش داده از ابتدای شکل گیری سازمانهای هواشناسی ملی، از جمله سازمان هواشناسی ایران، به عنوان یکی از اصلی ترین وظایف آنها تعریف شده است. این بدان معنا است که یکی از ملاک‌های برتری و موفقیت برای سازمان‌های هواشناسی در سطح جهان به میزان داده های قابل دسترس و نحوه مدیریت و کنترل آنها بر می‌گردد و اینکه این داده‌ها چگونه به اطلاعات ارزشمند و قابل استناد تبدیل خواهند شد. با توجه به این مهم بخش پایگاه داده و آمار هواشناسی با هدف مدیریت و ساماندهی انواع داده‌های تخصصی هواشناسی تشکیل گردیده است


اداره کل هواشناسی استان قم