Skip Navigation Links
جستجو
جستجو:منوی اصلی
نمایش گالری تصاویر

گالری تصاویر
اخبار
» رئیس سازمان هواشناسی کشور در جمع کارمندان:


رئیس سازمان هواشناسی کشور در جمع کارمندان هواشناسی استان قم:

اگر توسعه شهرها بیش از توان اقلیمی منطقه باشد،توسعه ناپایدار است

 به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان قم،رئیس سازمان هواشناسی کشور با سفر به قم، در جمع کارمندان اداره کل هواشناسی استان قم به اهمیت «اقلیم در شهرسازی» اشاره کرد و گفت: سازمان هواشناسی کشور به «هواشناسی شهری»که مباحث عمیق و جدّی درباره ساخت و سازهای شهری دارد توجه ویژه دارد.

داود پرهیزکارافزود:روزی تهران به دلیل داشتن باغات و آب و هوای مطبوع، تفرجگاه اهالی شهر ری بود اما امروز، تهران در مسئله آلودگی هوا، آب، مسئله جمعیت و .. با مسائلی مواجه است که نشان می‌دهد، توسعه تهران بیش از توان اقلیمی این منطقه بوده است.

وی خاطر نشان کرد: مسئولان و برنامه ریزان مسائل شهری باید با واژه «توان اقلیمی » آشنا شوند چرا که اگر توسعه،بیش از توان اقلیمی باشد، توسعه ناپایدار خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت:کلام توسعه پایدار در این خلاصه می‌شود که هر توسعه اقتصادی ،اجتماعی تا آنجا موفق و پایدار است که که محیط زیست را تخریب نکند.

پرهیزکار با تشریح مفهوم «توان اقلیمی»افزود: پنج زیر سامانه اقلیمی ،توان اقلیمی را مشخص می‌کند که از این قرارند :هوا کره،آب کره،یخ کره،سنگ کره و زیست کره

 وی اضافه کرد: اگر بخواهیم شهری را ایجاد کنیم اول باید جریانات محلی هوا و مسیر گردش هوا در منطقه را بشناسیم تا در مسیر گردش هوا «بلند مرتبه سازی» اتفاق نیفتد.

وی گفت:«آب کره» به ما می‌گوید که هر حوزه آبریز، حق آبه مشخصی دارد و میانگین بارش سالانه هر منطقه، حق آبه همان منطقه است؛بنابراین هر یک از مولفه های توان اقلیمی محدودیتی را در توسعه شهر برای ما ایجاد می‌کنند.

پرهیزکار گفت: یخ کره به یخچالهای طبیعی منطقه اشاره دارد که قرار است آب های زیر سطحی و آب منطقه در فصول گرم را تامین کند.

وی به چهارمین عامل توان اقیمی و «سنگ کره»اشاره کرد و افزود: سنگ کره به خشکی های کره زمین اشاره دارد و مواردی که در سنگ کره اهمیت دارد شناخت مناطق زلزله خیز، گسلها، مکانیک خاک و..  است که متاسفانه در کشور ما رعایت نمی‌شود و ما شاهدیم که روی گسلها برج ساخته می‌شود و یا در جاهایی که از نظر مکانیک خاک،سست است، ساخت و ساز می‌شود.

پرهیزکار به پنجمین مسئله توان اقلیمی و «زیست کره » اشاره کرد و افزود: زیست سپهر به گونه های گیاهی و حیوانی منطقه اشاره دارد.

پرهیزکار گفت: اینکه روزی در کشور شیر یا یوز داشتیم و اکنون نداریم به معنی این است که ما در توسعه و شهرسازی به زیست بوم حیوانات  و حریم زندگی آنها تجاوز کرده و جای آن ها را  تنگ می‌کنیم و همین موضوع باعث از دست رفتن گونه های حیوانی و گیاهی منطقه می‌شود و زنجیره ای از مسائل انسانی را نیز رقم می‌زند.

وی در پایان با اشاره به  وضعیت کنونی  دریاچۀ ارومیه، زاینده رود و کارون  گفت:وضعیت دریاچه ها و رودخانه های کشور حکایت از عدم توجه مردم و مسئولان به مسئله اقلیم و توان اقلیمی مناطق دارد.

 بعد از دیدار با کارکنان  اداره کل هواشناسی قم،  رئیس سازمان هواشناسی کشور از  ساختمان در حال احداث مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی قم  به اتفاق استاندار قم و رییس سازمان مدیریت برنامه ریزی استان دیدار کردند

اداره کل هواشناسی استان قم