Skip Navigation Links
جستجو
جستجو:منوی اصلی
نمایش گالری تصاویر

گالری تصاویر
اخبار
» برگزاری جلسه ی آموزشی تهک کشاورزی

در ایستگاه هواشناسی شکوهیه برگزار شد:
جلسه آموزشی به منظور ظرفیت سازی لایه سوم و استمرار آموزش لایه دوم در سامانه تهک
جلسه آموزشی برای ظرفیت سازی لایه سوم و استمرار آموزش لایه دوم در سامانه تهک برای همکاران مستقر در ایستگاه هواشناسی شکوهیه برگزار شد.
علی نقی قادری یکی از دبیران سامانه تهک کشاورزی در این جلسه با اشاره به مزایای اجرای سامانه تهک برای تولیدات کشاورزی گفت: اگر عوامل دخیل درسامانه تهک، فعالیت های خود را به نحو صحیحی انجام دهند این سامانه اثرگذاری زیادی برای بخش کشاورزی خواهد داشت.
وی افزود: اگر کشاورز از پیش بینی وضعیت جوی و به عنوان مثال پیش بینی باد اطلاع داشته باشد ، سم پاشی بر روی مزارع و باغات خود انجام نمی دهد و پیش اگاهی ها ، مانع صرف هزینه های بی نتیجه می‌شود.
این کارشناس ارشد کشاورزی افزود: دبیران سامانه تهک در اداره کل هواشناسی استان قم ، مشخصات کاربران کشاورزی را طی مراحل اداری از سازمان جهادکشاورزی دریافت و بنابر مشخصات این کاربران ، برنامه ریزی و نسبت به اطلاع رسانی در زمینه توصیه های کاربردی هواشناسی کشاورزی بر اساس پیش بینی وضعیت جوی در 72 ساعت آینده ، اقدام می‌کنند.
وی با اشاره به شیوه های اطلاع رسانی به کشاورزان گفت: اطلاع رسانی درباره وضعیت جوی از طرق مختلف همچون شبکه های اجتماعی ،ایمیل ، پیامک و زیرنویس رسانه های عمومی انجام می گیرد .
وی خبر داد: اخیرا سامانه خودکار ثبت اطلاعات کاربران راه اندازی شده که در آن اسامی کلیه کشاورزان به صورت مجزا و بر اساس نوع فعالیت زراعی و باغی در آن قرار می گیرد و قرار است توصیه های هواشناسی کاربردی کشاورزی (تهک کشاورزی )به صورت خلاصه و مفید به صورت خودکار و یکجا برای هر کشاورز بر حسب نوع فعالیت کاری و بر حسب نوع محصولی که تولید می‌کند، ارسال شود.
وی گفت:دبیران تهک نیز بر حسب اینکه دبیر کدام محصول هستند بایستی هر ساله سندی را تهیه کنند که این سند شامل دو بخش فنی و اجرایی می باشد و فعالیت های انجام شده در مورد این محصول را در طول یک سال زراعی در خود گنجانده است .
در پایان این جلسه، تعدادی از بروشور های معرفی سامانه تهک ، جهت اطلاع رسانی به بازدید کنندگان از ایستگاه ، در اختیار همکاران ایستگاه هواشناسی شکوهیه قرار گرفت.

اداره کل هواشناسی استان قم